Skip to content

301 Roosevelt AveOakhurst, NJ 07755

Built 2024

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2022

Property Information

Block17
Lot35
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description2S-S-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,542
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$958,400
47%
Improvement Value:$1,081,200
53%
Total Assessment$2,039,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,071+96.2%
2024$13,796+25.0%
2023$11,033+4.3%
2022$10,574+2.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,542DeedBook 8183, Page 4816Recorded1/23/2003