Skip to content

400 Berger AveOakhurst, NJ 07755

Built 1962

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 16, 2019

Property Information

Block17
Lot53
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,024
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,196,000
74%
Improvement Value:$424,900
26%
Total Assessment$1,620,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,065+7.4%
2024$18,684+17.4%
2023$15,917+9.7%
2022$14,510+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 4777, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1962