Skip to content

170 Larchwood AveOakhurst, NJ 07755

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2007

Property Information

Block17
Lot57
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,794
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,032,100
78%
Improvement Value:$299,400
22%
Total Assessment$1,331,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,222+3.3%
2024$15,709+21.0%
2023$12,981+7.3%
2022$12,099+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft1,794DeedBook 8564, Page 262Recorded5/18/2006

Property Built

Built

Year Built: 1962