Skip to content

1416 S Roller RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1968
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2025

Property Information

Block182
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$469,400
53%
Improvement Value:$419,400
47%
Total Assessment$888,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,057+29.6%
2024$9,300-17.6%
2023$11,291-1.3%
2022$11,437+9.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft4,851DeedBook 9674, Page 9472Recorded1/22/2024

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

DeedBook 9633, Page 258Recorded2/2/2023

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft4,851DeedBook 8743, Page 6470NU CodeFamily (1)Recorded10/16/2008

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 5893, Page 295NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/7/2000

Property Built

Built

Year Built: 1968