Skip to content

3409 Rose AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1972

Last Sale Date
Oct 1, 1998

Property Information

Block182
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,600
26%
Improvement Value:$842,000
74%
Total Assessment$1,139,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,578+19.4%
2024$13,052-17.7%
2023$15,856+0.9%
2022$15,717+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5791, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1972