Skip to content

15 Hillside TerrAsbury Park, NJ 07712

Built 1968
Other Exempt

Last Sale Price
$477,500
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block182
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,600
66%
Improvement Value:$250,900
34%
Total Assessment$735,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$8,735-7.7%
2023$9,460+2.5%
2022$9,230+6.2%
2021$8,692-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$477,500

From:

To:

Sq Ft2,356DeedBook 9428, Page 397Recorded7/20/2020

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,356DeedBook 8783, Page 7580Recorded7/7/2009

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft2,414DeedBook 8117, Page 1098Recorded6/25/2002

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 4722, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1968