Skip to content

3 Fieldstone LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1968
Other Exempt

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Jul 15, 1985

Property Information

Block182
Lot38
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,342
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$494,300
69%
Improvement Value:$225,500
31%
Total Assessment$719,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$7,393+1.6%
2013$7,277+2.1%
2012$7,125+1.0%
2011$7,055+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1968