Skip to content

17 Fieldstone LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1968

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Jan 13, 2010

Property Information

Block182
Lot45
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$483,800
65%
Improvement Value:$255,000
35%
Total Assessment$738,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,407+5.9%
2024$8,885-7.3%
2023$9,583+2.4%
2022$9,358+5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$382,500

From:

To:

Sq Ft2,356DeedBook 8816, Page 3488NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/15/2010

Property Built

Built

Year Built: 1968