Skip to content

1705 Valley RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1985

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block189
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
36%
Improvement Value:$674,600
64%
Total Assessment$1,058,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,196-3.5%
2024$14,712-19.9%
2023$18,368-2.6%
2022$18,860+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1985