Skip to content

906 Deal RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1973

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 2, 2021

Property Information

Block182
Lot65
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,320
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,900
46%
Improvement Value:$424,000
54%
Total Assessment$789,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,558-5.2%
2024$10,084+4.3%
2023$9,670-0.2%
2022$9,688+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft2,320DeedBook 9541, Page 4471Recorded9/7/2021

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 4997, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1973