Skip to content

1213 Allenhurst AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1984

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
Dec 10, 2004

Property Information

Block203
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,589
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$434,500
67%
Improvement Value:$212,100
33%
Total Assessment$646,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,985+14.0%
2024$7,878+18.9%
2023$6,626-12.7%
2022$7,590+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$336,000

From:

To:

Sq Ft1,589DeedBook 8427, Page 6071Recorded1/11/2005

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,589DeedBook 8336, Page 4880Recorded3/3/2004

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,589DeedBook 8052, Page 5212Recorded9/24/2001

Property Sale

Sale
$154,000

From:

To:

Sq Ft1,589DeedBook 5490, Page 553Recorded4/2/1996

Property Built

Built

Year Built: 1984