Skip to content

1206 Allaire AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1966

Last Sale Price
$280,900
Last Sale Date
May 27, 2009

Property Information

Block203
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,700
66%
Improvement Value:$224,800
34%
Total Assessment$664,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,257+15.9%
2024$7,986-3.9%
2023$8,312-4.4%
2022$8,694+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$280,900

From:

To:

Sq Ft2,122DeedBook 8781, Page 4141NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded6/24/2009

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,122DeedBook 8387, Page 1681Recorded7/30/2004

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,122DeedBook 8112, Page 3098Recorded6/11/2002

Property Sale

Sale
$179,500

From:

To:

Sq Ft2,122DeedBook 5855, Page 970Recorded8/30/1999

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5145, Page 405

Property Sale

Sale
$148,500
DeedBook 4703, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1966