Skip to content

1205 Thomas AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1972

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block211
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,178
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$459,400
59%
Improvement Value:$317,900
41%
Total Assessment$777,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,732+1.4%
2024$10,588+30.3%
2023$8,128-0.3%
2022$8,153+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,178DeedBook 9483, Page 3516Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,178DeedBook 8861, Page 3759Recorded11/10/2010

Property Built

Built

Year Built: 1972