Skip to content

1204 Thomas AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block212
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,178
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$459,400
69%
Improvement Value:$210,200
31%
Total Assessment$669,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,215+2.3%
2024$9,007+13.0%
2023$7,970-0.3%
2022$7,994+6.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$308,000

From:

To:

Sq Ft2,178DeedBook 8882, Page 4893Recorded3/11/2011

Property Sale

Sale
$161,000

From:

To:

Sq Ft2,178DeedBook 5451, Page 185Recorded10/16/1995

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 4882, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1972