Skip to content

1207 Doris AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1976

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 4, 2011

Property Information

Block212
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$456,300
69%
Improvement Value:$206,500
31%
Total Assessment$662,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,107+2.4%
2024$8,894+14.3%
2023$7,780-0.3%
2022$7,806+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 8904, Page 2858Recorded8/22/2011

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4771, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1976