Skip to content

1201-1205 Henry AveAsbury Park, NJ 07712

Vacant Land

Last Sale Price
$36,000
Last Sale Date
Oct 8, 1985

Property Information

Block213
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$111,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,614-6.7%
2024$1,730-22.3%
2023$2,225-1.3%
2022$2,254-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 4801, Page 1