Skip to content

1605 Logan RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1951

Last Sale Price
$163,500
Last Sale Date
Nov 29, 2011

Property Information

Block213
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,642
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$411,000
70%
Improvement Value:$177,800
30%
Total Assessment$588,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,089+2.5%
2024$7,892+13.6%
2023$6,948-0.4%
2022$6,974+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$163,500

From:

To:

DeedBook 8922, Page 7277NU CodeBankruptcy (13)Recorded12/16/2011

Property Sale

Sale
$338,161

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 8879, Page 8789NU CodeBankruptcy (13)Recorded2/23/2011

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 8493, Page 6719Recorded9/9/2005

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 8469, Page 1732Recorded6/14/2005

Property Built

Built

Year Built: 1951