Skip to content

1001 Highway 35Asbury Park, NJ 07712

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$909,109
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block217
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$870,000
77%
Improvement Value:$257,200
23%
Total Assessment$1,127,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,684-5.5%
2024$16,604-12.0%
2023$18,860+1.3%
2022$18,618+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$909,109

From:

To:

DeedBook 9563, Page 7388Recorded12/9/2021

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 8914, Page 6768NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded11/2/2011

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 8914, Page 6768

Property Built

Built

Year Built: 1975