Skip to content

109 Grant AveDeal, NJ 07723

Built 1951

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 13, 1998

Property Information

Block23
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,064
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,300,000
74%
Improvement Value:$805,000
26%
Total Assessment$3,105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,946-11.8%
2024$33,968-1.6%
2023$34,525+18.1%
2022$29,240+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft3,064DeedBook 5695, Page 10NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/9/1998

Property Built

Built

Year Built: 1951