Skip to content

240 Highwood RdOakhurst, NJ 07755

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
Nov 18, 2025

Property Information

Block25
Lot129
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,747
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$490,800
86%
Improvement Value:$81,900
14%
Total Assessment$572,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,686-18.9%
2024$9,472+36.6%
2023$6,934+1.4%
2022$6,839+10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,850,000
Sq Ft2,747DeedBook 9769, Page 6165Recorded12/9/2025

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 9689, Page 9544NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/29/2024

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 9688, Page 2351NU CodePost-sale loss (19)Recorded5/14/2024

Property Built

Built

Year Built: 1955