Skip to content

5 Forrest StDeal, NJ 07723

Built 1953

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
May 3, 2023

Property Information

Block49
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,510
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,028,500
97%
Improvement Value:$71,500
3%
Total Assessment$2,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,946-0.8%
2024$30,176+8.3%
2023$27,856+18.5%
2022$23,512+6.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,100,000

From:

To:

Sq Ft2,510DeedBook 9643, Page 7301Recorded5/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1953