Skip to content

3 Kramer CtOakhurst, NJ 07755

Built 1982

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jun 15, 2015

Property Information

Block25
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,932
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$844,300
64%
Improvement Value:$475,200
36%
Total Assessment$1,319,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,886-5.3%
2024$15,723-10.0%
2023$17,461+5.6%
2022$16,541-2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft2,932DeedBook 9119, Page 3329Recorded6/25/2015

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft3,102DeedBook 5573, Page 810Recorded2/6/1997

Property Built

Built

Year Built: 1982