Skip to content

403 Deal RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block25
Lot35
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,078
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$675,500
67%
Improvement Value:$325,800
33%
Total Assessment$1,001,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,538+6.4%
2024$12,729+31.7%
2023$9,667-2.2%
2022$9,886+14.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977