Skip to content

1 Mount CtOakhurst, NJ 07755

Built 1979

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Mar 15, 2018

Property Information

Block25
Lot36
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,631
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,198,400
64%
Improvement Value:$665,200
36%
Total Assessment$1,863,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,580+11.7%
2024$22,011+36.3%
2023$16,152-0.2%
2022$16,187-7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft3,631DeedBook 9280, Page 9078Recorded4/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1979