Skip to content

3 Mount CtOakhurst, NJ 07755

Built 1977

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block25
Lot38
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage6,186
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,158,900
45%
Improvement Value:$1,392,800
55%
Total Assessment$2,551,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,224+9.7%
2024$31,201+19.5%
2023$26,113+0.3%
2022$26,046-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1977