Skip to content

11 Deborah PlOakhurst, NJ 07755

Built 1964

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block26
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$694,800
83%
Improvement Value:$139,600
17%
Total Assessment$834,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,331-6.2%
2024$12,085+42.7%
2023$8,469-6.1%
2022$9,015+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9652, Page 7054Recorded7/20/2023

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 8657, Page 6674Recorded6/12/2007

Property Built

Built

Year Built: 1964