Skip to content

9 Barbara LnOakhurst, NJ 07755

Built 1958

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Jan 31, 1991

Property Information

Block26
Lot29
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,012
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$676,500
69%
Improvement Value:$310,600
31%
Total Assessment$987,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,299-5.9%
2024$14,133+32.1%
2023$10,699-0.4%
2022$10,737+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5050, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1958