Skip to content

31 Barbara LnOakhurst, NJ 07755

Built 1958

Last Sale Price
$186,375
Last Sale Date
Aug 31, 1998

Property Information

Block26
Lot40
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,339
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$701,100
74%
Improvement Value:$242,600
26%
Total Assessment$943,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,525-6.0%
2024$13,327+33.8%
2023$9,957-0.4%
2022$10,001+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$186,375

From:

To:

Sq Ft1,339DeedBook 5763, Page 475NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/23/1998

Property Built

Built

Year Built: 1958