Skip to content

69 Whale Pond RdOakhurst, NJ 07755

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2025

Property Information

Block26
Lot44
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$718,600
82%
Improvement Value:$153,500
18%
Total Assessment$872,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,099-6.2%
2024$11,830+39.0%
2023$8,508-7.2%
2022$9,171+7.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968