Skip to content

98 Whale Pond RdOakhurst, NJ 07755

Built 1925

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Oct 25, 2002

Property Information

Block31
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,222
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,100
76%
Improvement Value:$124,800
24%
Total Assessment$530,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,368-11.1%
2024$8,287+12.6%
2023$7,363-2.7%
2022$7,566-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft1,222DeedBook 8171, Page 8354NU CodeNominal consideration (25)Recorded12/17/2002

Property Sale

Sale
$128,500
DeedBook 5197, Page 782

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 4798, Page 804

Property Built

Built

Year Built: 1925