Skip to content

86 Whale Pond RdOakhurst, NJ 07755

Built 1941

Last Sale Price
$272,000
Last Sale Date
Jun 18, 2010

Property Information

Block32
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,158
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$641,300
64%
Improvement Value:$361,900
36%
Total Assessment$1,003,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,604+4.6%
2024$13,009+10.5%
2023$11,774-1.5%
2022$11,958+8.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,158DeedBook 8853, Page 7968NU CodeBankruptcy (13)Recorded10/7/2010

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 8557, Page 9219Recorded4/24/2006

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 8435, Page 8740Recorded2/9/2005

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 8260, Page 7557Recorded7/26/2003

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 8050, Page 3030Recorded9/13/2001

Property Built

Built

Year Built: 1941