Skip to content

15 Phoenix PkwyOakhurst, NJ 07755

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Jan 13, 2026

Property Information

Block31
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,337
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$427,500
63%
Improvement Value:$247,200
37%
Total Assessment$674,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,675-14.9%
2024$11,370+8.6%
2023$10,468-5.8%
2022$11,112+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000
Sq Ft2,337DeedBook 9777, Page 1554Recorded1/28/2026

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 4715, Page 151