Skip to content

100 Orange StOakhurst, NJ 07755

Built 1969

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Oct 24, 1986

Property Information

Block31
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,754
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$641,500
69%
Improvement Value:$291,400
31%
Total Assessment$932,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,217+4.3%
2024$11,714+13.4%
2023$10,328-2.0%
2022$10,536+11.2%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 4705, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1969