Skip to content

2001 Linden StOakhurst, NJ 07755

Built 1974

Last Sale Price
$202,500
Last Sale Date
Nov 21, 1996

Property Information

Block31
Lot57
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,727
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$790,000
75%
Improvement Value:$263,500
25%
Total Assessment$1,053,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,716+14.1%
2024$12,896+14.1%
2023$11,305-1.8%
2022$11,512+12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$202,500

From:

To:

Sq Ft1,727DeedBook 5560, Page 985Recorded12/30/1996

Property Built

Built

Year Built: 1974