Skip to content

110 Old Orchard LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1988

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block34.03
Lot8
QualifierC2601
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,733
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,700
62%
Improvement Value:$225,600
38%
Total Assessment$592,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,843+15.4%
2024$6,798-9.4%
2023$7,502+9.8%
2022$6,833-1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 9350, Page 4176Recorded5/30/2019

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,761DeedBook 5872, Page 918Recorded10/26/1999

Property Sale

Sale
$202,117
DeedBook 4851, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1988