Skip to content

804 West Park Ave, C1-BaAsbury Park, NJ 07712

Built 1984
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block34
Lot25
QualifierC1-BA
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class39
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,588
Acreage14.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,300
52%
Improvement Value:$144,700
48%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,973-4.8%
2024$7,325-13.3%
2023$8,450-5.5%
2022$8,944-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,588DeedBook 9715, Page 720Recorded11/26/2024

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 6000, Page 700Recorded12/19/2000

Property Sale

Sale
$284,680
DeedBook 4601, Page 668

Property Built

Built

Year Built: 1984