Skip to content

75 Monmouth RdOakhurst, NJ 07755

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 15, 1996

Property Information

Block8
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,500
63%
Improvement Value:$203,400
37%
Total Assessment$546,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,495-4.6%
2024$7,854-16.0%
2023$9,348+0.8%
2022$9,272+14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 5495, Page 403Recorded4/24/1996

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4613, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1900