Skip to content

4 Pal DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1964

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 24, 2012

Property Information

Block35
Lot45
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,502
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,700
66%
Improvement Value:$212,600
34%
Total Assessment$623,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,647-0.2%
2024$8,663+3.5%
2023$8,373-8.4%
2022$9,137-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

DeedBook 8947, Page 1510NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/4/2012

Property Built

Built

Year Built: 1964