Skip to content

1172 Deal RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1935

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 30, 1990

Property Information

Block39
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,334
Acreage1.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$472,500
43%
Improvement Value:$633,500
57%
Total Assessment$1,106,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,990-5.2%
2024$16,868-9.6%
2023$18,668-0.2%
2022$18,699-8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 5041, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1935