Skip to content

1136 Deal RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2017

Property Information

Block39
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,196
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,800
62%
Improvement Value:$233,200
38%
Total Assessment$611,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,789-1.7%
2024$7,925-6.2%
2023$8,448-0.4%
2022$8,482+8.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft2,196DeedBook 9131, Page 3404Recorded9/15/2015

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 4694, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1952