Skip to content

1 Louise Weltz LnOakhurst, NJ 07755

Built 1990

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 1, 2017

Property Information

Block3
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,930
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$746,100
69%
Improvement Value:$336,500
31%
Total Assessment$1,082,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,607+12.0%
2024$13,042+14.1%
2023$11,430-1.7%
2022$11,623+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,930DeedBook 9226, Page 7638Recorded5/12/2017

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft1,930DeedBook 8700, Page 1272Recorded1/23/2008

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,930DeedBook 8167, Page 2908Recorded11/27/2002

Property Built

Built

Year Built: 1990