Skip to content

569 West Park AveOakhurst, NJ 07755

Built 1961

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 17, 2002

Property Information

Block3
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$509,800
74%
Improvement Value:$178,700
26%
Total Assessment$688,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,426-2.9%
2024$9,711+12.1%
2023$8,662-2.2%
2022$8,856+12.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 5453, Page 728Recorded10/24/1995

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5165, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1961