Skip to content

4 Branch RdOakhurst, NJ 07755

Built 1957

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 18, 2017

Property Information

Block3
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,025
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$556,000
69%
Improvement Value:$249,900
31%
Total Assessment$805,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,863-2.7%
2024$11,165+10.6%
2023$10,090-2.0%
2022$10,295+6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft3,025DeedBook 9267, Page 6355Recorded1/12/2018

Property Sale

Sale
$143,000

From:

To:

Sq Ft1,717DeedBook 5548, Page 73Recorded11/13/1996

Property Built

Built

Year Built: 1957