Skip to content

38 Arno StOakhurst, NJ 07755

Built 1957

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Mar 15, 2023

Property Information

Block3
Lot43
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,913
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$601,300
76%
Improvement Value:$191,100
24%
Total Assessment$792,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,150-4.9%
2024$10,674+37.2%
2023$7,781-0.5%
2022$7,821-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft1,913DeedBook 9638, Page 7341Recorded3/24/2023

Property Built

Built

Year Built: 1957