Skip to content

444 Golf RdDeal, NJ 07723

Built 1954

Last Sale Price
$1,650,000
Last Sale Date
Jun 4, 2007

Property Information

Block43
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,140
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,085,200
77%
Improvement Value:$608,200
23%
Total Assessment$2,693,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,866+9.7%
2024$31,794+2.9%
2023$30,902+17.2%
2022$26,375+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,650,000

From:

To:

Sq Ft3,140DeedBook 8657, Page 7665Recorded6/12/2007

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

Sq Ft3,140DeedBook 8420, Page 5640Recorded12/7/2004

Property Built

Built

Year Built: 1954