Skip to content

202 Sheridan AveDeal, NJ 07723

Built 1963

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block52
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,418
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,473,000
84%
Improvement Value:$272,100
16%
Total Assessment$1,745,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,800+10.7%
2024$20,588+4.3%
2023$19,748-4.3%
2022$20,635+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,475,000

From:

To:

Sq Ft2,418DeedBook 9522, Page 8057Recorded6/24/2021

Property Sale

Sale
$297,000

From:

To:

Sq Ft1,950DeedBook 5840, Page 468Recorded7/15/1999

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 5502, Page 340NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/22/1996

Property Built

Built

Year Built: 1963