Skip to content

151 Monmouth RdDeal, NJ 07723

Built 1965

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
May 8, 2019

Property Information

Block40
Lot32
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,433
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$968,100
70%
Improvement Value:$408,400
30%
Total Assessment$1,376,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,213-1.5%
2024$18,495+55.3%
2023$11,910+2.1%
2022$11,669+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft2,433DeedBook 9348, Page 2995NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/15/2019

Property Sale

Sale
$735,000
DeedBook 8571, Page 5844

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft2,013DeedBook 8571, Page 5844Recorded6/15/2006

Property Built

Built

Year Built: 1965