Skip to content

227 Crosby AveDeal, NJ 07723

Built 1958

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 3, 1994

Property Information

Block56
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,448
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,990,000
74%
Improvement Value:$683,600
26%
Total Assessment$2,673,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,051+9.7%
2024$31,947-0.4%
2023$32,079+13.3%
2022$28,304+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5287, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1958