Skip to content

212 Maplewood AveOakhurst, NJ 07755

Built 1961

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block11
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2S-S-R-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,501
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,280,000
68%
Improvement Value:$1,096,800
32%
Total Assessment$3,376,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,926-37.4%
2024$47,789+29.1%
2023$37,015+13.0%
2022$32,748-2.1%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-012692-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961