Skip to content

553 N Edgemere DrAllenhurst, NJ 07711

Built 1940

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block59
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,725
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,615,600
99%
Improvement Value:$14,400
1%
Total Assessment$1,630,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,538+2.3%
2024$29,863+92.0%
2023$15,551-0.3%
2022$15,597+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

Sq Ft2,725DeedBook 9658, Page 5198Recorded9/5/2023

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4646, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1940